sohbet

Sosyal medya sohbetleri ve Sesli konuşmak

sosyalmedya-sohbet

Sosyal Medya Üzerine Sohbetler

Şu ana kadar popülaritesi hiç azalmayan, hatta günden güne artarak ilerleyen sosyal medya serüveni ilk olarak Facebook ile asıl devrimi başlattı diyebiliriz. The Facebook ilk kez Harvard Üniversitesi öğrencilerine 2004 yılında tanıtıldı. Tabi aynı yılda MySpace, Flickr, Digg gibi sitelerde topluluklara duyuruldu ama hiçbiri günümüzde aktif olarak kullanılmıyor diyebiliriz.

Twitter

140 karakter mottolu Twitter ise 2006 yılında piyasaya giriş yaptı. İşte tam da bu zamandan sonra artık aile içinde yapılan siyaset, gündem, spor, dedikodu, alışveriş gibi samimi sohbetler artık yüzlerce, binlerce hatta zamanla milyonlarca kişiyle yapılmaya başlandı. Bundan sonra sohbet kavramı eskisi gibi olmayacaktı.

Instagram

Yıl 2010…  Pano sistemiyle çalışan Pinterest ile Instagram piyasaya giriş yaptı. Henüz ilk haftasından 200.000 kullanıcıya ulaşan Instagram sanal aleme gürültülü bir giriş yaptı. Kuruluşundan sonraki 3. ayında 4 milyon kullanıcıya ulaşan fotoğraf paylaşma platformunun şu an yaklaşık 40 milyon kullanıcısı bulunmakta. Görsel paylaşım platformunun bu kadar ilgi görmesi girişimcileri heveslendirmiş olacak ki hemen 1 yıl sonra Snapchat tanıtıldı. Tabi Snapchat Instagram’dan biraz farklıydı. Çünkü Snapchat’te paylaştığınız video ve görüntüler 24 saat sonra internet aleminin derin boşluğunda kaybolup gidiyordu.

Vine

Günümüzün sosyal medya ünlülerinin eski yeri Vine ise 2012 yılında kullanıcılara sunuldu. Twitter tarafından piyasaya sunulan Vine için sosyal medya platformları arasındaki en eğlenceli platform diyebiliriz. Maksimum 6 saniye olan videolar zamanla bizi bağımlısı yaptı. Her ne kadar eğlenceli olsa da diğer sosyal medya siteleri kadar ilgi görmemesi sonucunda geçtiğimiz sense Vine, Twitter tarafından kapatıldı.

 

İnternetten Nasıl Sesli Konuşulur?

İnternette Zorluk Kavramını Ele Almak

Yeni nesil iletişim organı internet, kolaylıkların bir arada olduğu platform olarak gösterilse de, çeşitli zorlukları da beraberinde getiren bir ortam. Gerek klavye kullanımı, akıllı telefonlardaki incelikler, birbirine atanan onay sistemleri, sohbet içerisindeki yazım kuralları insanları kolaylıktan çok zorladığı için internetten uzaklaştırmakta. 50 yaş üzeri insanlarımızın bu gelişmelere ayak uydurması zor gözükse de, özlerinde yatan disiplin anlayışıyla platformu daha düzgün kullanma eğilimleri vardır. Özellikle Y kuşağı bu teknolojiyle büyüdüğünden bundan etkilenmiyor gibi gözükse de, yozlaşmış bir dille karşı karşıya kalmaktalar.

İnternet Dilimizi Yozlaştırıyor Mu?

İnternet, Türkçe’nin yozlaşmasına yol açmakta. Kolaylık olarak gözüken kelime kısaltma veya değiştirme işlemi, işi zorlaştıran kısım aslında. Whatsapp, Facebook Messenger gibi dünyaca kullanılan yazışma uygulamaları bile, sesli görüşmeye destek vermektedir. Hem kolaylık, hem hissedilebilirdik, yapaylıktan biraz olsun çıkma fikri; insanların sanaldan gerçekliğe dönmesine katkıda bulunmaktadır.

İnternette Sesli Görüşmenin Önemi Nedir?

Akıllı telefonların bile klavye kısmına yerleştirilen mikrofon ile sesli konuşmanın yazıya döküldüğü bir ortam yaratmak; internetin zorluklarını kolaylığa çevirmeye iyi bir örnektir. Sanal gerçekliği yaratan bu ortam, sağladığı kolaylıkla daha çok insana hitap etmektedir. Kitap okuma oranının çok düşük olduğu ülkemizde sesli görüşmeler, kitap seslendirmeleri, yazıdan uzak sesli muhabbet edebilmek daha cazip gözükmektedir. Dijital tabanlı çoğu şirket bile artık internet üzerinden sesli ve görüntülü görüşme yoluyla iş başvurusu kabul etmektedir.

Dünya her ne kadar sanal gözükse de, özünde herkes gerçeklikten yana gözüküyor. Bu gibi gelişmeler internetin yaşantımıza kolay adapte olması ve hayatımızın her alanında işlevsel olması için gerekli.
Skype, Viber, Whatsapp, Facebook Messenger gibi uygulamalardan rahatlıkla sesli görüşme yapılabileceği gibi, görüntülü konuşma yapmakta mümkün olmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*