kadin-dinisohbet
30-03-18 İslami Sohbet Zafer Şahin 128 Defa Okundu

Kadınlarla Dini sohbet nerede Yapılır ?

Kadınlarla Dini Sohbet Etmek Caiz Mi

 

İslam Dininde Kadın Ve Erkeğin Yeri Nedir?

Kutsal kitabında kadın ve erkeğin ayrımı söz konusu olmayan tek din İslamiyet’tir. İslamiyet’te, kadın ve erkek yoktur, insan vardır. İslamiyet eşitlikçi bir dindir. Bazı insanlar, çıkarları için, bunu farklı yorumlasa da insan kendi araştırıp öğrenmedikçe kimsenin yorumuna güvenmemelidir. Herkesin dini kendi vicdanı ve Allah arasındadır. Kimsenin kimseye yaptığı bir davranış nedeniyle günah edebiyatı yapma hakkı yoktur. Kısacası insanların inanç özgürlüğüne biraz saygı duyulması gerekmektedir.

İslam’da kadın erkek olarak bir ayrım yok ise, dini toplumsal yaşama uyarlarken yapılan ve anlaşılan yanlışlıklardan kaçınmak gerekmektedir. Bu kapsamda kadın ve erkeği farklı ortamlara hatta karşı cinsten bile soyutlama durumuna gelmek dini yanlış yorumlamaktır ve caiz olmayan hususlar asıl burada başlamaktadır. Unutulmamalıdır ki kadın hakları din kapsamında bile güvence altındadır.

Kadınlarla Dini Sohbet Etmek Caiz Midir?

Kadın ve erkeği sadece cinsel olarak değerlendirmek yapılan en büyük yanlıştır. Toplumsal yaşamda insanlar sadece cinsellikle gündeme gelmemektedir. Bu hususta kadın ve erkeğin arkadaş olmasında, birlikte çalışmasında, birbirlerine karşı bir konuda fikir alışverişi yapmalarında dinen bir sakınca yoktur. Buna karşı çıkacak toplumun yobaz kesimlerinin ise kendi ruh durumlarının kontrol ettirilmesi gerekmektedir.

Sonuç olarak, kadın ve erkek aynı dünyada yaşamakta ve aynı oksijeni tüketmektedir. Eğer aynı ortamda olmaları caiz olmasaydı en başta aynı dünyada yer almazlardı. Bu bağlamda, kadınlarla konu ne olursa olsun sohbet etmek dinen caiz olan bir durumdur. Tabi ki burada da irdelemek gereken bazı konular yer almaktadır. Karşıda ki bireyin ırzına namusuna göz dikmedikten sonra ve karşında ki bireyi cinsel obje olarak düşünmedikten sonra yapılan sohbet din konulu olsa dahi caiz olmayan bir durum ortada yoktur.

Dini Sohbetler Nerede Yapılır?

Sohbet Nedir?

Genel olarak ifade etmek gerekirse sohbet en az iki kişinin herhangi bir konuda birbirleri ile iletişim kurarak fikirlerini ifade etmeleridir. Bu çerçevede bakıldığında iki veya daha fazla kişinin karşılıklı konuşması olarak da ifade edilebilir.

Neden Sohbet Edilir?

Sohbet etmek insan doğasında var olan bir olgudur. İnsanların birbirleri ile iletişim halinde olması ve sürekli bir şekilde geçmiş yıllardan beri bunu devam ettirmesi elzemdir. Bu sebeple insanların hayatlarını devam ettirdikleri sürece iletişim kurma çabaları da doğal olarak devam edecektir.

Dini Sohbet Nedir? Nerelerde Yapılır?

Sohbet konusu birçok farklılık gösterebilir, birden fazla şekilde gerçekleşebilir. Bu bağlamda bakıldığında dini sohbetler de sohbet çeşitlerinden birisi olarak gösterilebilir. Dini sohbetlerin amacı ise insanların manevi olarak daha fazla bilgilenmesi, fikir alışverişinde bulunması ve doğru bildiği yanlışları görüp düzeltmesi gibi birden fazla yarar sağlamaktır. Bu sebeple dini sohbetlerin birden fazla yarar sağladığı görülmektedir. Peki, dini sohbetler nerelerde yapılır? Bu konuda birçok kişi dini sohbetlerin ilim meclislerinde, camilerde ve mescitlerde yapılabileceğini söylemektedir.

Bilinmelidir ki dini sohbet söz konusu olduğunda zaman ve mekanın pek bir önemi yoktur. Dini Sohbetler hemen her yerde yapılabilir. Evde, iş ortamında ya da misafirlikte, mescitte, camide veya dernekte…  Neresi olduğunun hiçbir önemi yoktur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta şudur. Dini sohbetlerin yapılacağı mekan seçilirken özellikle ahlaka ve dine ters düşecek mekanlara yakın ya da o ortamlarda olmamalıdır. Alkol içilen bir mekan buna örnek olarak gösterilebilir. Böyle bir mekanda dini sohbetin yapılması kesinlikle uygun olmayacağı sohbeti gerçekleştirecek kişiler tarafından rahatsızlık da hissedilecektir. Bu sebeple sohbet edilecek yer düzgün ve dine uygun bir mekan olarak seçildiğinde neresi olduğunun bir önemi yoktur.
30

Yazı hakkında sizde yorumunuzu yapmayı unutmayın!Sohbet  |   Chat  |   Yardım

© Copyright 2002 - 2018 Tüm hakları saklıdır.