Sohbete Bağlan


kullanıcı
şifre
* Şifreniz yoksa boş bırakın.

Chatroulette Türkiye görüntülü ve sesli chat - Tatli.net


chatroulette türkiye görüntülü ve sesli chat hizmeti için bazı siteler yer almaktadır. Bu siteler hangi amaç ve hangi kişileri hedef alır ?

Rastgele sohbet etmek, bir nevi kumar gibi şansına kimin çıkacağı belli olmayan bir sistemde sesli ve görüntülü olarak tanışma sağlanıyor. Öz güveni iyi olan kişiler bu tarz sistemlerde başarılı sonuçlar alabilir. Özellikle konuşma becerisi isteyen sesli sohbet siteleri, dikkat çekici konuşmalar ile karşınızdakini etkileme durumu olabilir.

Herkes aynı fikirdemi değil tabiki, ilk amaç görüntülü olduğu için görsellik olarak bir seviyede olmak gerekir ki karşındaki de etkilenip konuşmak için zaman ayırmalı.

Sohbet ederken dikkat edilmesi gereken toplum kuralları ve kişinin sorumlulukları olduğunu unutmadan terbiye ve edep hakkında;

Sohbet Ederken Terbiyeli olmak

            Sohbet belirli konularda, alanında uzman kişiler tarafında yapılan, bilgilendirme amaçlı, bilgi edinmeyi amaçlayan topluluklara yapılan sözlü anlatımlardır. Sohbet içeriğine, gidişatına ve sohbet yapan aktarıcının tercihine bağlı olarak monolog veya yer yer diyalog olarak devam eden bir bilgi edinim ve bilgi aktarım sürecidir. Bu sürecin, aktarıcı ve hedef kitlesi açısında sağlıklı ve faydalı geçebilmesi için, aktarıcının da dinleyicilerinde, sohbet esnasında belirli kurallara riayet etmeleri gerekir. Bu sohbetin disiplinini sağladığı gibi dinleyicilerin çoğunun da anlatılan şeyleri anlamasını kolaylaştırır.

  • Sohbet Dinlemenin Adabı

            Dinleyici bütün ilgi ve alakasını, sohbet edene yöneltmelidir. Pür dikkat olarak tanımlanan dinleme hassasiyetini sohbetin sonuna kadar korumalı ve muhafaza etmelidir. Dikkatini ve odak noktasını, aktarıcıya ve aktarılan konuya yoğunlaştırmalı, farklı nesne ve şahıslara olan ilişkisini kesmelidir. Kendi dikkat ve odak noktasını koruduğu gibi, aktarıcının ve diğer dinleyicilerinde dikkatini dağıtacak tavır ve davranışlardan itina ile kaçınmalıdır. Sohbeti yönlendiren kişi olarak, aktarıcıyı kabul etmeli, fevri davranış ve hareketlerden kaçınmalıdır. Bu şekilde takip edilen bir sohbet hem dinleyici hem de sohbet eden açısında sağlıklı ve anlaşılır olacaktır.

            Sohbet sırasında kasten adaba aykırı olarak sergilenen tüm tavır ve davranışlar terbiyesizlik olarak, bu davranışı sergileyen kimse de terbiyesiz olarak kabul edilir. Dinleyicinin yerli yersiz, kendince sohbet edenin sözünü kesmesi, müsaade edilmeden soru sormak istemesi, izin verilmeden konu ile ilgili görüş ve fikirlerini beyan etmeye çalışması başlıca terbiyesizlik örnekleridir.

            Sohbet sırasında yapılan terbiyesizlikler, anlatıcının dikkatini dağıttığı gibi, bütün dinleyicilerinde konsantrasyonlarını bozar. Sınırlı süreler içerisinde bilgi talep eden topluluğa, bilgi aktarma amacında olan sohbet edicilerin, yukarıda verilen örneklerde ki gibi adaba aykırı davranış sergileyip terbiyesizlik yapan kişileri uyarmak ile vakit geçirmeleri, sohbeti amacından uzaklaştırarak, zaman israfına yol açar.

  • Önce Edep

            Sohbet sırasında toplum görgü ve kuralları dışında davranış sergileyen kimseler, toplum bilincinden ayrı hareket ederler. Bu şekilde terbiyesizlik yapan şahısların uyarılmaları, uyarıldıkları halde tavır ve davranışlarını düzeltmemeleri halinde, toplumun ve sohbetin huzuru ve sağlığı açısında bulundukları konumdan uzaklaştırılmaları gerekir. ‘’İlim meclislerine girdim, eyledim ilim talep, dediler ki illa edep, illa edep. ‘’ Özlü sözü ile bir bilgiyi edinmek de öncelik dinlemeyi bilmek ve adaba uygun hareket etmeyi gerektirmektedir.Bir cevap bırakın.
gabile sohbet yetişkin sohbet gay sohbet cinsel sohbet