sohbet

Sohbet Uygulamaları nelerdir ?

messaging_app_program_mesajlasma_sohbet

Sohbet Uygulamalarının Adı Nedir?

            Sohbet uygulamaları 90’lı yıllarda bilgisayarların hayatımıza girmesiyle başladı. Türkiye önce “Mirc” ile tanıştı. Onlarca chat odası bulunan bu uygulamada en bilineni de hiç kuşkusuz Zurna idi. 2000’li yıllara gelindiğinde ise  “MSN” ile karşılaştı. Uzun bir dönem popülerliğini korudu.

ios-zurna-chat-oyun-eglence-sohbet-burada

Sosyal Medya Literatürümüze Girdi

O yıllarda insanlar “arkadaşlık sitesi” yerine sosyal medya daha çok telaffuz etmeye başladı. Arkadaşlık sitesi olarak bilinen Facebook hiç kuşkusuz bu mecranın öncülerindendi. Microblog sitesi olarak bilinen “Twitter” takip etti.

2010’lu yıllara gelindiğinde ise artık onlarca sohbet uygulaması vardı. İşte, Tinder  da bu uygulamalardan sadece biri. 2015’de 50 milyon kullanıcıya ulaşan Tinder, dünyada en çok kullanılan uygulaması olarak göze çarpıyor. Bir diğer sohbet uygulaması da OkChupid. Bu uygulama sadece dünyada değil ülkemizde de son yıllarda da popülaritesiyle dikkat çekiyor. Harita yardımıyla tarama yaparak kullanıcılara ulaşan uygulama olarak bilinen Banjo ise Türkiye’de pek bilinmese de dünyada milyonlarca kullanıcı var.

facebook-security-fb

200 MİLYONDAN FAZLA ÜYESİ VAR

Bir başka sohbet uygulaması da Blendr. 200 milyondan fazla kullanıcıyla dikkatleri üzerine çeken Blender konum bilgileri üzerinden çevrede ilişkisi olamayan bireylerle iletişime geçmesini sağlıyor.

Sohbet uygulamalardan biri de ülkemizde 1 milyondan fazla kullanıcısı bulunan Waplog. Bu uygulamanın en önemli özelliği sınırsız mesajlaşma ve fotoğraf yükleme imkanı sağlaması. Türkiye’de flört uygulaması olarak da bilinen sohbet uygulaması da Siberalem. Ülkemizde en çok güvenilir arkadaşlık sitesi iddiasıyla açılan bu uygulamada kullanıcıların kriterleri belirleyerek diğer kullanıcılarla tanışmasını sağlıyor.

YENİ DÖNEM MOBİL SOHBETLER İLE TANIŞILDI

tatli-sohbet

Son geldiğimiz noktada ise artık daha kullanışlı bir sohbet sitesi oluşturuldu. Bunun en yalın hali ile ,teknolojinin son entegresi birleştirilerek mobil sohbet odaları kurularak insanlara sunulmuştur.

Hayatımıza giren bu uygulamalar ,her gün yeniliklerle karşımıza çıkmaya devam edeceklerdir.Her ne kadar da alıştığınız bir uygulama olsa de, yenileri eskileri aratmayacak gibi görünmektedir. Kabullendiğiniz bir sohbet sitesi var ise, her hali ile uygulamasını kullanmanızda bir nevi bağımlılık belirtisi olabilir.

Yeni model olarak tabir ettiğimiz mobil odalar, kullanıcının isteği üzerine dizayn edilip ar-ge ekibince geliştirilmeye devam edecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*