sohbet

Sohbet siteleri ve Sohbet Paragrafı yazmak

Antalya Sohbet Odaları Bedava

Sohbet Siteleri Hangileridir?

Sohbet siteleri arkadaş edinmek, yeni kişiler tanıyıp onlarla vakit geçirmek için oluşturulmuş sitelerdir. Bu sitelerde insanlar kendini tanıtacak bir profil oluşturur ve görüntülü, sesli veya chat yolu ile konuşarak vakit geçirirler.

Sohbet Siteleri Olarak Nitelendirilecek Siteler

Facebook

Facebook’ta profilinizi oluşturup başka insanlarla arkadaşlık edebilir, onlarla iletişim kurabilirsiniz. Bunun haricinde profilinize durum, fotoğraf ekleyebilir ya da canlı yayın yapabilirsiniz.

Twitter

Genellikle ünlü kişilerin kullandığı Twitter’da kendi profilinizi oluşturup, insanlarla twitleşerek sohbet edebilirsiniz.

Instagram

Günümüzde en büyük sosyal platform olan Instagram ile binlerce kişi ile tanışabilir, onlarla arkadaş olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bir Instagram profili oluşturmak ve profilinizi tamamladıktan sonra insanlar ile iletişime geçmek.

Omegle

Omegle bir görüntülü konuşma platformudur. Profil oluşturmaya gerek olmayan uygulama sayesinde, dünyanın her tarafındaki insanlar ile görüntülü konuşabilirsiniz. Omegle diğer platformlara göre biraz daha yetişkin içeriklidir.

Tinder

Tinder bir mobil uygulamadır. Uygulama GPS’inizi kullanır ve çevrenizde size en yakın olan insanlarla tanışmanızı sağlar. Ülkemizde pek kullanılmasa da Tinder ile güzel arkadaşlıklar kurabilirsiniz.

Connected2me

İnsanlarla önce anonim bir yoldan tanışmanızı sağlayan Connected2me ile insanlara kimliğiniz gizli şekilde mesaj göndererek arkadaşlık kurabilir, sohbet edebilirsiniz.

Tumblr

Genellikle melankolik insanların kullandığı Tumblr ile insanlarla tanışabilir, onlara derdinizi anlatarak sizlere destek olmalarını sağlayabilirsiniz.

Whatsapp

Günümüzde en popüler mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp sevdikleriniz ile vakit geçirmenize olanak sağlar.

 

Sohbet Paragrafı Yazma

Sohbet Nedir?

Bir diğer anlamı söyleşi  olan sohbet kelimesi dilimize Arapçadan geçmiştir. Sohbet kelimesi iki anlam taşımaktadır. İlk olarak, arkadaşlık-yarenlik olarak bilinirken bir diğer anlamı konuşma, görüşme, birden fazla kişinin bir araya gelerek söyleşme anlamını taşımaktadır. Bir diğer yandan bir makale karşılıklı konuşma havasında, senli benli bir dil ile yazılırsa sohbet (söyleşi) adını alır. Sohbet yazılarına eski zamanlarda musahabe  ismi de verilmekteydi.

Sohbetin Özellikleri Nedir?

Bu tür yazılarda samimiyet esas olup daha çok gazete ve dergi yazıları örnek gösterilebilir. Yazar, kendi düşüncesini hiç bir zaman okuyucusuna kabul ettirme eğiliminde bulunmaz ve sohbet paragrafında daha çok kişisel fikri ön plandadır. Paragrafında daha çok malzeme olarak kullandıkları ise anılar ve fıkralardır.

Yazar, sohbet paragrafında günlük olaylar içerisinden seçtiği konularını kaleme alırken mutlaka özenti bir yazı yazmaktan kaçınmak durumundadır. Sohbet, makaleye benzer bir yazı türüyken üslup yönüyle makaleden ayrılır. Makale türü konu, tez ve savunma amacı ile kaleme alınırken sohbet türü daha çok yazar ve okuyucu arasında karşılıklı konuşma havası içinde daha sıcak bir dil ile yazılır. Üstelik sohbet daha genel ya da günlük sanat olaylarıdır.

Türk Edebiyatı’ndan Örnekler

Sohbet türünün Türk Edebiyatı’ndaki önemli temsilcilerine örnek olarak Ahmet Rasim’in, Ramazan Sohbetleri, Nurullah Ataç’ın, Karalama Defteri, gibi kaleme alınan eserler örnek verilir. Cenap Şehabettin, Hasan Ali Yücel ve Attila İlhan gibi yazarlarımızda bu türde eserler vermişlerdir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*