sohbet

Sohbet İkonları ne Anlama Gelir ?

sohbet-ikon

Sohbet İkonları Ne Anlama Gelir?

 

GÜNÜMÜZ İLETİŞİM YARDIMCILARI: SOHBET İKONLARI

Günlük hayatın hızlılığından ve yoğunluğundan ilişkilerimizde sohbet edemez olduk. İkili ilişkilerimizi okula, işe ayırdığımız vakitlerde aralara sıkıştırmak zorunda kaldığımız bir dönemdeyiz. Gün içinde aklımıza gelen bir konuyu eşimizle, sevgilimizle, arkadaşımızla, ailemizle paylaşmak için bile ya akşam olması için saatler beklemek zorundayız ya da günün temposunda ufak vakitler yaratıp hızlı bir şekilde aktarmak durumundayız. Tabii bu hızlı iletişim kurma durumlarında olayın verdiği duyguyu, heyecanı aktarmak da bir o kadar zorlaşmaktadır. İşte bunun için yardımı azımsanamayacak bir şeyden bahsederiz.

Sohbet İkonu Nedir?

Sohbet ikonu sosyal medyada, WhatsApp’ta, Skype’ta ve birçok sosyal mecrada iletişim kurarken kullanılan genelde hareketli resimlerdir.

 Sohbet İkonu Ne İşe Yarar?

Her anımızın dolu olduğu ya da yüz yüze iletişim kuramayacağımız zamanlarda hızlı duygu aktarımı için kullanılmaktadır. Eğlenceli, üzgün, mutsuz, heyecanlı, burun kıvıran, kızgın, kırgın ve daha fazlası olmak üzere birçok duyguyu karşılayan ikon bulunmaktadır. Ayrıca ikonların ifadelerinin yanı sıra kıyafetleri, renkleri ve hareketleri de vermek istediği mesajı etkilemektedir.           

 Sohbet İkonları Gerçek Duyguyu Aktarır mı?

Yüz yüze ilişkilerde duygu aktarımının, jest ve mimiklerin önemi tartışılamaz. Gerçekte hissedilen duyguyu aktarmak sohbetin canlılığı ve gerçekliği için çok önemlidir. WhatsApp’ta, Skype’ta veya diğer alanlarda kurulan iletişimlerde ise sadece sözlü ifadeyle bu hissi vermek olanaksızdır hatta bazen tonlama bilinmediği için yanlış anlaşılmalara bile yol açabilmektedir. İkonlar ise tek başına daha sığ kalmakla birlikte söylenen sözdeki hissi vurgulamak için yardımcıdır.
İkonlarda verilmek istenen mesaj genelde çok nettir. Hiçbir mecrada turuncu elbiseli oynayan kadın üzgünlüğü, mutsuzluğu, umutsuzluğu ifade etmemektedir. Bu ikonun olumlu ve pozitifi bir duyguyu desteklediği çok açıktır.
Kısaca söylemek gerekirse ikonlar gündelik hayatta teknolojik mecrada kurulan iletişimlerde yardımcıdır. Face-to-face ilişkilerdeki mimiklerin yerini tutması beklenmese de anlık verilen duyguyu desteklemek için sıklıkla tercih edilmektedir.
Eklemek istediğiniz ikon ve anlamlarını yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Ve bu paylaştığınız ikonlar, Sohbet sitemizde sizlere uyumlu hale getirilebilir. En güzel doğal sohbet ikonları..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*