sohbet

Sohbet edebilen yapay zeka botu

yapay-zeka

Sohbet Edebilen Yapay Zeka Robotu

Sohbet edebilen ve günlük yaşantınızda sizlere yardımcı olabilecek bir yapay zekaya sahip robot nasıl olur ? Ne gibi işlemlerle sizin hayatınız da yer edebilir? Gibi düşünceler var ise yazımızı okumaya devam ediniz.

Yapay zeka botu nasıl çalışır ve ne gibi durumlarda ihtiyaç duyulur ?

Yapay Zeka Botları Nasıl Çalışıyor?

Yapay zeka botları kullanıcı destekli olup, başlarda belirli bir kelime haznesine sahip oluyor. Kullanıcılarla yapılan sohbetler sonucunda kelime hazneleri gelişiyor, kelimelerin kullanım alanlarını algılıyor. Bir başka deyişle, bir bebeğin bir dili öğrenmesi gibi kademe kademe ilerleyen bir sistem söz konusu. Yapay Zeka Robotlarının kapasitesi, kullanılan teknolojiye göre de farklılık gösterebiliyor. Örneğin basit bir chatbot ile Hanson Robotics tarafından geliştirilen ve gündeme oturan “Sophia” arasında çok fark var. Bu fark aslında yapay zekanın gelişimiyle alakalı ve yeni bir sektör olduğu için her geçen gün daha da büyümekte. Bu konuda fikir sahibi olan insanlar ikiye ayrılmış durumda, tartışılan konu ise yapay zekanın insanlığı tehdit edip etmediği. Elon Musk ve Mark Zuckerberg’te bu konuda fikir ayrılığı yaşayan yatırımcılardan.

Yapay Zeka Botları Nerelerde kullanıyor?

Yapay zeka botları gelecekte hayatımızın birçok alanında rol oynayacak gibi gözükse de, şuanda hizmet ve iş sektöründe yoğunlukla kullanılıyor. Firmalarının bazıları destek servisi olarak yapay zeka robotları kullanıyorlar, aynı zamanda anket şirketlerinin de geliştirdiği, ücretsiz yapay zeka robotlar uygulamaları mevcut.

Sohbet Edebilen Yapay Zeka Robotları Tehlikeli Olabilir mi?

Facebook’un geliştirdiği yapay zeka botlarının, kendi arasında farklı bir dil oluşturarak iletişime geçmesi, çalışanları korkuya sürükledi. Daha önce distopik filmlerde gördüğümüze benzer bir olayın yaşanması şok ediciydi. Bir başka tehlike unsuru ise, sohbet edilebilen yapay zeka robotlarının, ya da kısaca chatbot’ların, firmalar için kişisel bilgi depolaması ve bunu çeşitli firmalara satması. Bu durum insanların kişisel bilgilerinin tehlikede olduğunu ve bu uygulamaların habersizce böyle bir girişim yaparak, kanunlara aykırı davrandığı gösteriyor. Kısacası sohbet edebilen zeka botları geliştirilirken bu unsurlarda göz onunda bulundurulmalı ve daha “insan canlısı” olmaları göz önüne koyulmalı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*