sohbet

Mobil Uygulama Üzerinden Sohbet

mobil-tatli

Mobil Uygulamalar Üzerinden Sohbet Etmek

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte artan telefon bağımlılığı ve internet kullanımı toplumsal hayatı etkilemiştir. Günler geçtikçe sosyal medya kullanma oranı kayda değer bir şekilde artmaktadır. ​​​​​İnsanların iletişimini de sanal ortama taşımaktadır. İletişimde yeni bir çağ açan sosyal medya sayesinde dünyanın bir ucunda olan bir haber çok kısa bir sürede diğer ucuna da yayılabilmektedir. Bu ortamda güven sağlandığı takdirde iyi bir şekilde iletişim kurmak mümkündür. Sosyal medyanın yararları ve zararları da vardır.

tatlinet-uygulama

Sosyal Medyada En Çok Kullanılan Uygulamalar

Snapchat, insanların anlık resimler paylaştığı bir uygulamadır. Bu uygulamada resimler, durumlar 24 saat içinde kaybolur. Ayrıca insanlar burada birbirleri ile de iletişime geçip konuşabilir ve mesajlaşabilir.

Messenger, eskiden insanların olmazsa olmaz mesajlaşma platformudur. Geçtiğimiz yıllarda en çok kullanılan mesajlaşma sitelerinden biridir.

Twitter, güncel olaylar ile ilgili düşüncelerin söz, yazı şeklinde paylaşıldığı geçmişte ve günümüzde popüler bir uygulamadır.

İnstagram, resimlerin paylaşıldığı, paylaşılan bu resimlere insanların düşüncelerini yorum şeklinde yazabildiği, resimlerin beğenildiği, insanların arkadaşlarını ya da ilgi duydukları alanları takip ettiği günümüzün en popüler uygulamalarından biridir. İnsanlar bu uygulama sayesinde sohbet edebilir, arkadaşlıklar kurabilir.

Facebook, sosyal medyada iletişimin ilk adımı, başlangıcı niteliğindedir. İnsanlar bu uygulama sayesinde günlük hayatı sosyal medyaya taşımaktadır.
​​​​​​
Whatsapp, mobil ortamda en çok kullanılan mesajlaşma uygulamasıdır. İnsanlar whatsapp sayesinde her türlü mesajlaşma, ses kaydı, fotoğraf gönderme, durum paylaşma, görüntülü ve sesli arama özellikleri ile sanal ortamdaki iletişimi en üst seviyeye taşıyabilmektedir.

Youtube, ünlü kişilerin video, vine gibi görüntülerle dikkat çektiği bir uygulamadır.

Azar, insanların canlı olarak iletişim kurduğu görüntülü konuştuğu bir ortamdır.

Mobil  Uygulamalarda İletişimin Yararları ve Zararları

Geçmişte internet kullanım alanları sınırlıyken şimdi iletişimin baş tacı oldu. Bilgisayar, akıllı telefon, tablet gibi kitle iletişim araçları yardımıyla çok kolay bir şekilde sosyal medyadan iletişim kurulabilmektedir. Ama her şeyin yararı olduğu gibi ufak tefek de olsa zararları da vardır. İnsanlar sanal ortamda tanınmak beğenilmek ister. Güven ortamı sağlanan sosyal medya arkadaşlıkları gerçek hayata da taşınabilmektedir. Ama internette güven duygusu kazanmak çok da kolay değildir. Kötü yönlerinden biri de burada yapılan konuşmalar insanı gerçek hayattaki çevresinden ailesinden uzaklaştırabilir, koparabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*