web-sohbet
14-03-19 Genel admin 17 Defa Okundu

Web Sohbet Nedir ?

Web sohbeti artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Akıllı telefonlar sayesinde gündelik hayatımız sürerken bir yandan da web’de sohbet edebilir, o an müsait olmasak da sohbet içeriklerine şöyle bir göz atabiliriz. Kimileri için bu durum insan ilişkilerini ve sohbetlerini canlı kılarken kimileri için ise bir yabancılaşmayı beraberinde getiriyor. Web sohbeti canlı mıdır yoksa gerçek ilişkileri kirleten sanal bir iletişimden mi ibarettir?

Web Sohbeti Canlı Değildir?

            Web sohbetini canlı bulmayan tarafta temel endişelerden biri insan ilişkilerinde yüz yüze olmanın sıcaklığını kaybediyor olmamız. Bu görüş sıcak bir ortamda biriyle sohbet etmenin sadece sözel iletişim olmadığını, sohbet sırasında birçok açıdan tatmin olduğumuzu iddia ediyor. Bu tatmin noktaları arasında elbette duygusal temas var. Göz teması, vücut dili, anlık değişimlerin gözlemlenebilmesi, birlikte hareket edebilme imkanı gibi sosyal ilişkilenmenin fiziksel boyutları işin içine giriyor. Web’te yapılan sohbette bunlardan mahrum kaldığımız gibi bir araya geldiğimizde de bu fiziksel ve duygusal temasın kalitesi düşebiliyor.

Web Sohbeti Canlıdır?

            Web sohbetinin kuruluğunun altını çizen görüşün tersine web sohbetinin canlı olduğunu iddia eden bir görüş de oldukça popüler. Bu görüşe göre ne de olsa web sohbetini hayatlarımıza aldık, onunla bir şekilde barışmamız gerekiyor. Kaldı ki web sohbeti sizin kontrolünüzde. İlişkilerinize güvendiğiniz müddetçe onları sürdürebilirsiniz, kirlenecekleri endişesi ile web sohbetinin yapaylığından da korkmamalısınız. Eğer bir ilişkide kendinizi ifade edemiyorsanız bu web sohbetinden değil, ilişkinin kendi dinamiklerinden kaynaklı bir sorundur.

Bu görüşü savunanlar web sohbetinin her daim gündelik hayatımızın bir parçası olmasının yorucu olduğunun farkındalar. Fakat, bizi pratik bir şekilde bir çok sorunu çözmek, temel iletişim ihtiyaçlarını karşılamak için web sohbeti kullanmaya davet ediyorlar. 

Yazı hakkında sizde yorumunuzu yapmayı unutmayın!Sohbet  |   Chat  |   Yardım

© Copyright 2002 - 2019 Tüm hakları saklıdır.